Szukaj na tym blogu

niedziela, 1 września 2013

Ełcka Kolejka Powiatowa - sposób na komunikację.( Fakty i Mity )

Ełcka Kolejka Powiatowa.
             Pomysły rodzą pomysły, a tym razem myśl podsunął pewien Pan Radny, – który pragnie uruchomić kolejkę linową nad jeziorem Ełckim. Pomysł w sobie jest dobry, aby usprawnić komunikację miejską. A jeśli chodzi o infrastrukturę i najazdy ekologów, w obronie kaczuszek i żabek ( konieczna ingerencja w środowisko naturalne) oraz koszty z tym związane, to już raczej straszą na początku, tej myśli. Bo kto pragnie walki z ekologami ( Augustów i tamta obwodnica pokazały ich siłę). Można wykorzystać to, co się ma i to z korzyścią o wiele szerszą. Przecież nie brakuje w samorządach Powiatu Ełckiego (5 gmin) ludzi młodych, głodnych sukcesu i ambitnych. A do tego pomysłu trzeba trochę sprytu i przebicia się przez ścianę centralnej biurokracji.
              Otóż pomysłem tym jest, aby wykorzystać elementy dawnego Ełckiego Węzła Kolejowego. Chodzi głównie o układ normalnotorowy przez Powiat Ełcki. Może to wyglądać absurdalnie, ale skoro pomysł z kolejką linową znalazł posłuch u wysokich urzędników samorządowych na terenie Powiatu Ełckiego i zauważony przez media. To, dlaczego ma ten pomysł, z Powiatową Kolejką nie znaleźć posłuchu? Chyba lepiej coś wykorzystać, co jest, niż tworzyć, czego nie ma i to kosztem środowiska naturalnego. Skoro Pan Radny – mówi, że do swego pomysłu można wykorzystać środki unijne, to chyba do kolejki też można. A dziś, gdy monopol PKP już za nami, to wszelkie inicjatywy lokalnych samorządów są jak najbardziej wskazane. Taka siła – Powiat + 5 gmin ( może poza gminą Kalinowo, ale tam przebiega wąski tor) – to ogromny potencjał ludzki. Ale to pomysł na dziś, bo jutro będzie za późno. Można też wykorzystać to, że tędy ma przebiegać Rail Baltica ( tu ukłon w stronę rządu) i podczepić się pod ten projekt, drugiej takiej szansy na pewno już nie będzie. Chyba, że powrócimy do pomysłu – kolejka linowa po drzewach wkoło jeziora Ełckiego. Przykładowe trasy kolejki Powiatowej – Stare Juchy – Prostki ( z możliwością połączenia z Giżyckiem lub Grajewem), Olecko – Skomack Wielki lub Drygały. Przykładów można mnożyć wiele. Pytanie, czym jeździć, ano szynobusami, bez zmiany kierunku jazdy ( obustronne kabiny maszynisty). Należy obliczyć, to już sprawy dla tych młodych wilków, ile, za co i kiedy? Lokomotywownia stoi pusta na stacji Ełk – Osobowa lub inne miejsce ( Wąski Tor) – zaplecze można skompletować i do roboty. A co do Przewozów Regionalnych i IC to już inna bajka, przecież mamy wolny rynek, konkurencję i dowolne pomysły dla polepszenia warunków życia lokalnej ludności. A czy nie o to chodzi dla ludzi z samorządów?
                  Mam tylko jedną, jedyną wątpliwość, czy ten pomysł zdobędzie posłuch gdzieś dalej niż Mazurskim Blogu czy Facebooku. Czy wszędobylskie media zainteresują się tym pomysłem, możliwe, że na dzień dzisiejszy, trochę fantastyczny, ale fantazja też obejmuje rejony Radnych, a czym one się różnią, tym chyba, że Kolejka Powiatowa jeździć może po ziemi, a nie ta, co ma fruwać nad jeziorem? A i większa jest liczba potencjalnych podróżnych. Jeśli ktoś ma jakieś możliwości nagłośnienia tego pomysłu, to poproszę o to, być może nie będzie to tylko fantazją, a że idą wybory lokalne, to też można to podczepić program jakiegoś ugrupowania, co nie obawia się nowości i rozwoju tutejszych, zapomnianych przez świat ziemski – Powiatu Ełckiego.

Autor Mazurskiego Blogu.
Ełk – 01.09.2013.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...