Szukaj na tym blogu

środa, 5 lutego 2014

Co pilnego na Os. Konieczki - ( Fakty i Mity )

               Mamy rok 2014, a więc czas wyborów do Parlamentu Europejskiego w maju, a na jesieni do Samorządów lokalnych. Miasto Ełk rozwija się w dobrym kierunku, widać to, na co dzień choćby po remontach kamieniczek czy remontach ulic i chodników. Sporo jest też inwestycji, chociażby nowe Centra Handlowe (jednak trzeba wspomnieć o nieudanych trafieniach inwestycyjnych budowy CH – pierwsze to u wylotu w kierunku Olecka, a drugie w okolicach Marketu Castorama – tak głośno reklamowanych). Bogato jest natomiast w okolicach jeziora Ełckiego, wspaniała promenada wzdłuż linii brzegowej, z perspektywą przedłużenia. Centrum miasta również pięknieje, co widać szczególnie podczas cieplejszej pory roku. A co do poszczególnych osiedli, a zwłaszcza typowych sypialni? To oddzielny temat, nie zawsze mocno akcentowany.
               Osiedle Konieczki (mam zaszczyt przebywać obecnie przez większą część doby) to typowa sypialnia miejska. Jak się dobrze przyjrzeć, to oprócz kilku potrzebnych i oczekiwanych remontów ulic i cyklu ocieplania bloków z płyt, to mało tu się dzieje podczas dnia i nocy. Duże osiedle (ponad 5 tyś. mieszkańców), jednak infrastruktura poza blokami jest tu uboga. Co prawda jest tu szkoła policealna (sławny „Medyk”), szkoła podstawowa i gimnazjum, ale to już wszystko. Brakuje przede wszystkim baz kulturalnych dla mieszkańców, a zwłaszcza dla młodzieży i dzieci. Swego czasu istniała świetlica SM „Świt” w Ełku, lecz zakończyła swoją działalność. Młodzi mieszkańcy są zmuszeni na przemieszczanie się w inne okolice miasta, w poszukiwaniu atrakcji kulturalnych i sportowych. Co prawda istnieje boisko z sztuczną nawierzchnią przy szkole podstawowej, ale jest przeważnie zajęte przez zorganizowane grupy. Po za szkołą, brak jakichkolwiek miejsc dla złaknionych atrakcji kulturalnych i sportowych. A więc wielkie pole wyzwania dla kandydatów na kandydatów na radnych miejskich z okręgów osiedla Konieczki. Kolejnym tutejszym mankamentem jest brak połączeń komunikacyjnych MZK podczas głośnych imprez na plaży miejskiej czy w Hali MOSiR na Os. Jeziorna. Czy tak trudno uruchomić specjalną linię MZK podczas tych imprez? Nie wszyscy posiadają samochody, a i ci, co mają na pewno też by z tego skorzystali. Zapewne też minusem jest brak porządnego połączenia komunikacji miejskiej z dworcem kolejowym i z Centami Handlowymi, zwłaszcza dla pracowników tychże marketów w porze nocnej i w niedzielę. Trzeba też wspomnieć o trudnościach w dostaniu się do odległego Szpitala Miejskiego na Barankach, zwłaszcza w porze nocnej opieki zdrowotnej, (gdy miało to miejsce przy Szpitalu na ulicy Kościuszki, był to dużo mniejszy problem zwłaszcza dla mieszkańców osiedli Północ I, Północ II, Konieczki czy Zatorze). Tu na osiedlu czas zatrzymał się, aby ruszyć z miejsca trzeba silnego wstrząsu. Tuż za miedzą buduje się nowe bloki, być może i jakieś atrakcje przewidują inwestorzy, oby nie tylko dla tych mieszkańców owych budowli. W planach jest budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kolonia połączona z istniejącą ścieżką przy ul. K. Bahrkego, ale dalej już owa ścieżka kończy się i zaczynają się slalomy chodnikiem dla pieszych, albo ulicami miasta w kierunku promenady, lecz nie zawsze to jest wygodne zarówno i dla rowerzystów jak i dla pozostałych użytkowników ulic i chodników dla pieszych. Być może istnieją i inne wakaty na osiedlu, ale jest jak jest, Konieczki to typowa sypialnia miejska.
                      Podsumowując to wszystko, to wygląda, iż typowe sypialnie miejskie nie muszą być tylko miejscem do spania. W dużej mierze zależy to od radnych owych okręgów. To głównie radni powinni dbać o interesy mieszkańców i ich potrzeby. Tak, więc zbliżające się kampanie wyborcze winne być kolorowymi pełne pomysłów, ale tych realnych, a nie bajeczek, których i tak nie brakuje, na co dzień w życiu miejskim i ogólnokrajowym.   

Mazurski Blog 

05 - 02 - 2014


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...