Szukaj na tym blogu

wtorek, 18 listopada 2014

Ścieżka rowerowa Konieczki – Szpital Miejski - Fakty i Mity


       Ełk jest rozwijającym się, pięknym miastem mazurskim. Urocze widoki, wspaniałe położenie, jeziora, lasy i kolorowe pola, przyciąga coraz więcej turystów. Codziennie zmienia się miejski obraz, dużo się dzieje i w okolicach promenady nad jeziorem Ełckim, jak też i poprzez nowe inwestycje, remonty w centrum miasta i na osiedlach. Ełcka obwodnica odwróciła strumień samochodów ciężarowych od przejazdu miejskimi ulicami, lecz nadal tworzą się korki zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego. Komunikacja miejska nie zawsze zapewnia dojazd do wszystkich miejsc, dlatego mieszkańcy korzystają z własnych środków komunikacji ( samochody, motocykle, rowery), a zatem wciąż przybywa pojazdów na ulicach miasta. Jednym ze sposobów na polepszenie warunków przemieszczania się po mieście mogą być ścieżki rowerowe, tak dziś popularne w większości miast Europy. W Ełku istnieją odcinki ścieżek rowerowych, przykładem jest promenada nad jeziorem Ełckim, to jest wspaniały efekt pomysłu dla usprawnienia ruchu rowerowego.
      
       Marzeniem jest połączenie ścieżką rowerową oś. Konieczki z Szpitalem Miejskim. Wprawdzie sezon rowerowy zakończył się, ale temat jest jak najbardziej na czasie. Rzesze rowerzystów mkną ulicami pośród samochodów, gdzie nie zawsze jest bezpiecznie, chodnikami też poruszają się rowerzyści mijając slalomem pieszych. Istnieją wprawdzie odcinki ścieżek rowerowych przy miejskich ulicach, ale urywają się jak wisienki i brak jest dalszego ciągu. Na osiedlu Konieczki ścieżka rowerowa istnieje tylko na odcinku wydłuż ulicy K. Bahrkego, przewidywany remont ul. Kolonia zapewne połączy ścieżką rowerową dalsze rejony osiedla. Przydałoby się scalenie wszystkich odcinków ścieżek rowerowych w jedną sieć. Z Konieczek do promenady nad jeziorem Ełckim można dostać się ulicą Gen. W. Sikorskiego, lecz brak jest tu ścieżki rowerowej, a ruch samochodowy jest dosyć wzmożony. Pozostaje jazda chodnikami wzdłuż ulicy, a to nie zawsze jest bezpieczne, miejscami chodniki są wąskie. Można ominąć tę ulicę, udając się ul. Konieczki wzdłuż ogrodów działkowych w kierunku ulicy M. Kajki i tam kontynuować jazdę rowerem w kierunku promenady. Dziś po wyborach do Rady Miasta, radni z okręgów na Osiedlu Konieczki i Osiedla Północ 2 może cos zdziałają na rzecz utworzenia ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia, co będzie wielkim plusem dla rozwoju i osiedlowych potrzeb jak też i miasta Ełk. Można też pomyśleć o połączeniu osiedla Konieczki z Zatorzem czy też z dworcem Kolejowym, a dalej z ścieżką do promenady wzdłuż rzeki Ełk aż do plaży miejskiej. Pomysłów jest wiele, np. w Białymstoku władze zrobiły dalszy krok, za pośrednictwem rowerów, które można wypożyczyć na specjalnych stacyjkach i udać się w dogodnym dla siebie kierunku, tam rower zostawić lub podjechać gdzieś w inne miejsce. Oczywiście to wymaga całej sieci dogodnych ścieżek rowerowych, ale cóż stoi na przeszkodzie dla rozwoju miasta Ełk, a idąc dalej i dla całego Powiatu Ełckiego. Powiatowa sieć ścieżek rowerowych, dobrym pomysłem dla rozwoju turystyki rodzinnej i atrakcja dla wycieczek. Możliwości jest ogrom, lecz też i potrzebne jest zainteresowanie Samorządów gminnych, miejskiego i powiatowego.

        Kandydaci do Samorządów przed wyborami deklarowali w swoich programach wyborczych między innymi pomysły dla usprawnienia połączeń komunikacji miejskiej, ścieżki rowerowe, remonty ulic, dodatkowe miejsca w przedszkolach, jak też i wiele innych spraw dotyczących osiedla Konieczki i miasta Ełk. Ważnym tematem jest też bezpieczeństwo mieszkańców, turystów zwłaszcza tych pieszych czy rowerzystów, a zatem temat ścieżek rowerowych jest jak najbardziej na czasie.

 18 - 11 - 2014


 Mazurski Blog

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...