Szukaj na tym blogu

wtorek, 13 stycznia 2015

Siódemką do " Bramy Mazur " - Fakty i Mity


       Z Osiedla Konieczki, jak jest zapowiadane, będzie połączenie autobusem MZK Ełk z dworcem kolejowym, szpitalem na ul. Kościuszki, CH Brama Mazur itd. Jak wynika z artykułu:
to niebawem nastąpi reorganizacja linii autobusowej nr 7 komunikacji miejskiej w Ełku, a trasa będzie przebiegać z Osiedla Konieczki przez ulice Sikorskiego, Gdańską, Mickiewicza, Dąbrowskiego, Kościuszki, Wojska Polskiego i dalej przez Kochanowskiego do Szpitala Miejskiego. Dobry pomysł, przybędzie więcej możliwości dotarcia dla mieszkańców Osiedla Konieczki do przychodni Specmed, Szpitala na ulicy Kościuszki, dworca kolejowego czy CH Brama Mazur, (liniami nr 5 i 16 można dotrzeć w rejon tychże obiektów).

       MZK Ełk, jako jedyna firma zapewniająca komunikacje miejską na terenie miasta, częściowo również i z terenu gminy wiejskiej Ełk jak i gminy Stare Juchy, tworząc rozkłady jazdy, powinna wychodzić na potrzeby mieszkańców zarówno miasta Ełk i okolic. To dobrze, że są ludzie, którzy upominają się czy też proponują zmiany w komunikacji miejskiej czy tez innych dziedzinach życia społecznego na poziomie lokalnym. Takich inicjatyw powinno być więcej, a te, które już ujrzą światło dzienne powinno się odpowiednio nagłaśniać. Z Osiedla Konieczki w kierunku Centrum miasta jest sporo połączeń komunikacji miejskiej, gorzej jest z dostaniem się na osiedla takie jak Północ 2, Zatorze, Szyba, Pod Lasem czy też Tuwima (linie 5, 9,14,16 dojeżdżają tam, ale są ograniczone w dni robocze i w porach dnia). Linia nr 7 kursuje dziś z Osiedla Konieczki w kierunku Szpitala Miejskiego (Baranki) od godziny 8.40 z powtarzalnością średnią, co 1godz.30 minut. Dobrze byłoby gdyby te godziny kursowania zmienić wg. rozkładu jazdy pociągów (tu praktycznie, co trzy miesiące jest zmieniany rozkład jazdy) i dostosować wg. godzin otwarcia CH „Brama Mazur” – uwzględniając też potrzeby nie tylko klientów, ale i też pracowników. Jeszcze nasuwa się myśl, czy kosztem zmiany trasy siódemki, nie straci się możliwości dojazdu do przystanków przy ulicy Sikorskiego czy Wojska Polskiego będących po za nowo proponowaną trasą owej siódemki? Czy w zamian MZK Ełk uruchomi dodatkowe kursy linii nr 8 w miejsce dotychczasowych godzin odjazdu linii nr 7(na trasie obowiązującej jeszcze dziś) i czy będzie możliwość dojazdu np. z przystanku przy ulicy Sikorskiego czy Wojska Polskiego będącymi poza nową trasą linii nr 7? Pytań jest wiele, a chodzi głównie o to czy komuś się coś daje, ale nie kosztem innych. Rozwój komunikacji miejskiej był jednym z tematów niedawnej kampanii wyborczej wielu kandydatów do Rady Miasta czy Powiatu? A co zostało z tych zapowiedzi? Dziś, aby zapewnić dobry dojazd dla mieszkańców miasta czy okolić, potrzebne są ogromne nakłady, a przecież Ełk, jako stolica Mazur, powinna być prężnym ośrodkiem nie tylko turystycznym, ale i oferować miejsca pracy, aby grono fachowców nie odpływało po ukończeniu szkół i studiów w inne rejony Polski czy za granicę. A dobra komunikacja miejska jest jednym z elementów rozwoju.

       Można też rozbudować istniejące linie autobusowe jak i tworzyć nowe połączenia, a to wszystko dla dobra mieszkańców i turystów, przecież kraina Mazur, jako oaza naturalnej czystości powinna być oczkiem w decyzjach szczebla centralnego, jak i lokalnego. Dobra komunikacja publiczna to ochrona środowiska naturalnego, a przecież tego akurat nigdy nie jest za dużo.

13 - 01 - 2015

Mazurski Blog


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...