Szukaj na tym blogu

czwartek, 22 stycznia 2015

Zapomniana linia kolejowa Ełk - Orzysz ( Mrągowo, Czerwonka) - Fakty i Mity


       Za dobrych lat dla kolei, kursowało wiele par pociągów na odcinku Ełk – Orzysz”, a dziś linia ta jest zamknięta dla ruchu pasażerskiego (?). Linia nr 223* Ełk – Czerwonka, swego czasu miała duże znaczenie dla rozwoju miejscowości położonych wzdłuż tej linii kolejowej. Zmiany systemowe w Polsce po roku 1989, zmieniały wolno, lecz skutecznie znaczenie tejże linii kolejowej. Rozwój motoryzacji stał się konkurencja dla połączeń osobowych (pociągów) z Ełku w kierunku Orzysza, Mrągowa i dalej do Olsztyna. Szybkość pociągów nie szła w parze z szybkością samochodów, a to odsuwało pasażerów korzystających z pojazdów poruszających się po drodze asfaltowej. Z roku na rok malała liczba połączeń kolejowych, aż do zamknięcia dla ruchu pasażerskiego od 1 września 2009 r. na odcinku Ełk – Orzysz – Mrągowo.

       Zmiany po 1989 r. na terenie całej Polski, dały początek dla rozwoju motoryzacji. Otworzenie się na Zachód Europy, dały nowe możliwości dla mieszkańców naszego kraju. Również i na Mazury dotarły perspektywy „lepszego życia” zachodniej cywilizacji.   Upadek państwowych zakładów, likwidacja PGR – ów, powstanie legalnego bezrobocia, zmniejszyło zapotrzebowanie na ruch pociągów osobowych. Prężny Kolejowy Węzeł Ełcki, również dotknął smak zmian w zapotrzebowaniu na ruch kolejowy. W najlepszych latach ruchu pasażerskiego na odcinku Ełk – Orzysz kursowało 7 par pociągów. Obsługa techniczna w Ełku miała pełne ręce pracy. Z Ełku przez Orzysz dawniej kursowały pociągi relacji: Ełk – Mrągowo, Ełk – Olsztyn, Ełk – Łódź Fabryczna, Lublin – Olsztyn, Ełk – Gdynia, Ełk – Berlin. Tak wiec znaczenie linii kolejowej swego czasu było duże. Z Ełku do Olsztyna można było dostać się trzema liniami kolejowymi – przez Korsze, Pisz czy Orzysz. Dzisiaj z Ełku głównie przez Korsze istnieje (jak na tutejsze warunki) szybsza możliwość dostania się do stolicy województwa - Olsztyna. Druga czynna linia kolejowa przez Pisz obsługiwana jest tylko przez dwie pary szynobusu (Przewozy Regionalne), a szybkość niepowalająca, zwłaszcza na odcinku Ełk – Pisz. Swego czasu głośno było o modernizacji linii z Ełku do Orzysza (zwiększenie szybkości poć osobowych do 80 km/godz.), ale do dziś ruch pasażerski nie został przywrócony(?). W międzyczasie upadło tez i znaczenie Ełckiego Węzła Kolejowego, Lokomotywownia Ełk przestała istnieć, upadło też utrzymanie i obsługa techniczna taboru wagonów osobowych jak również i towarowych.  Podział na liczne spółki kolejowe spowodował ograniczenia w zatrudnieniu obsługi niezbędnej do funkcjonowania ruchu kolejowego. Zniknęły z codziennych widoków na terenie stacji Ełk – Osobowa lokomotywy manewrowe, ucichł nocny ruch pociągów pasażerskich, tory postojowe świecą pustkami.  Nowo odremontowany dworzec kolejowy jest dziś wizytówką ełckiej kolei, lecz spadająca liczba dogodnych i atrakcyjnych połączeń sprawia, iż pustkami święci nowoczesna poczekalnia. W planach jest elektryfikacja linii kolejowej łączącej Białystok z Olsztynem na odcinku Ełk – Korsze, a przez to będzie zapewne można szybciej dostać się do Olsztyna i dalej. Planowany też jest remont (?) linii na odcinku Ełk – Pisz – Szczytno, a co z planami na linię przez Orzysz? Planowana tez jest Rail Baltica przez Olecko, Suwałki i dalej w kierunku granicy polsko – litewskiej. Piękne plany na przywrócenie znaczenia Ełckiego Węzła Kolejowego.

       Zapewne dużo w tym komentarzu jest sentymentu do tego, co już było w historii ziemi ełckiej i znaczenia tutejszego Węzła Kolejowego. Dziś znaczenie kolei jest odczuwalne w dużych miastach, przeważnie wojewódzkich, tam gdzie maja swoje siedziby regionalne biura spółek przewoźników ( Olsztyn, Białystok), tam jest infrastruktura i zaplecze techniczne niezbędne do funkcjonowania. W Ełku nie ma już praktycznie takich możliwości, aby funkcjonowało zaplecze techniczne. A jakie są plany, aby to zmienić i czy w ogóle są takie zamiary, to pokaże najbliższy czas.  Linia kolejowa Ełk – Orzysz czeka na plany, aby znowu na przystanku osobowym Ełk Zachód usłyszeć komunikat „odjazd”, ale czy to realne w najbliższej przyszłości?
    
Mazurski Blog

  * źródło tekstowe Wikipedia, wolna encyklopedia


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...