Szukaj na tym blogu

wtorek, 16 czerwca 2015

A sezon ogórkowy już, już… - Fakty i Mity.

      Mazury pięknem porywają wiele myśli, ochoczo przybywających na te urokliwe ziemie. Natura bogactwem obdarowała krainę jezior mazurskich. Czyste jeziora, piękne lasy, rozległe pola i soczyste łąki zapraszają na przygodę, którą można przeżyć o każdej porze roku. Chłodna i długa zima, suche i upalne lato, wiosna i jesień, przez cały rok jest tu uroczo. Ełk, jako największe miasto mazurskie, jest bramą dla całych Mazur. Jeszcze do niedawna można było dojechać tu praktycznie z każdego kierunku Polski – pociągiem. Dziś dojazd koleją jest ograniczony, stacja Ełk – Osobowa straciła swoje znaczenie, ograniczono ruch pociągów jak i też ofertę przewoźników kolejowych. Wzrósł ruch samochodowy, wzrosła też oferta przewoźników autokarowych, a przez to coraz więcej potrzeba miejsc parkingowych.

       Sezon ogórkowy już jest odczuwalny choćby w programach telewizyjnych, gdzie królują już powtórki. Na Mazurach jeszcze ogórki rosną, ale można kupić gruntowe i szklarniane (te przez cały rok). W Ełku sezon już zaczęty, przez wakacje (i nie tylko) odbędzie się wiele imprez. Turyści i goście przybywają już na mazurską ziemię, pogoda jest wyśmienita i słoneczna. Promenada nad jeziorem Ełckim jest oblegana przez spacerowiczów i amatorów jazdy rowerowej, a wieczorami nadjeziorne knajpki tętnią gwarem. Plaże miejskie zapraszają wielbicieli opalania się w promieniach słonecznych, żaglówki sprytnie kręcą piruety, kajaki i rowery wodne coraz to przemykają pod mostem. Wiele atrakcji czeka mieszkańców i turystów. Także i wiele robi się remontów na ulicach Ełku. Przejechać przez centrum miasta w godzinach szczytu jest dość uciążliwe. Komunikacja MZK też ogarnia powoli sezon ogórkowy (wraz z zakończeniem roku szkolnego zawieszone będą kursy w dni szkolne), a za tym mniej będzie połączeń między poszczególnymi osiedlami z centrum miasta. Można byłoby pomyśleć o specjalnym rozkładzie wakacyjnym MZK, uwzględniającym imprezy na plaży miejskiej i ewentualnie stworzyć nocna linię dla potrzeb mieszkańców i turystów. Wielką potrzebą jest też i sieć ścieżek rowerowych. Istnieją wprawdzie odcinki ścieżek, ale nie są połączone, a jazda po chodnikach przeznaczonych dla pieszych jest nie zawsze bezpieczna, jak i też jazda po ulicach miejskich. Budowane obecnie odcinki ścieżek są dobrym pomysłem, brakuje jednak ścieżki na ulicy Sikorskiego czy Suwalskiej, gdzie ruch samochodowy jest duży. Marzeniem jest połączenie ścieżką rowerową z osiedla Konieczki do osiedla Jeziorna i dalej do Szpitala Miejskiego. Potrzebny jest remont ulicy Kolonia na osiedlu Konieczki, gdzie praktycznie nie ma chodnika dla pieszych a tym bardziej ścieżki rowerowej. Ruch na tej ulicy wzrósł, gdy oddano ostatni odcinek obwodnicy miejskiej. Na osiedlu Konieczki, które jest praktycznie sypialnią dla wielu mieszkańców Ełku, brak jest pomysłów na ewentualne atrakcje czy to latem czy zimą, nieliczne imprezy organizowane przez szkoły czy stowarzyszenia stanowią cząstkę potrzeb życia kulturalnego osiedla. Przydałoby się więcej atrakcji na osiedlu, aby można było odpocząć blisko domu, a jak już wybierać się na imprezę np. na plaże miejską czy do ECK, to, aby była możliwość powrotu autobusem MZK nawet i po północy.

       Sezon ogórkowy jest krótkim sezonem, lecz w niektórych sytuacjach i rejonach wydłuża się i trwa nieco dłużej. Dzień coraz dłuższy, ciepło ogarnia ulice osiedla. Szkoły cichną z każdą chwilą, w przedszkolach dzieci bawiące się na placach zabaw, nieliczni spacerowicze w okolicach alejki przy pętli autobusowej MZK, puste bramki na trawiastym boisku…Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...