Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 lipca 2015

Umowy śmieciowe a emerytura, - Fakty i Mity


      Emerytura jest pragnieniem pracownika, który po latach pracy i opłacaniu składek emerytalnych, przechodzi na zasłużony odpoczynek. Jednakże ciągłe nowe pomysły i ich realizacja, nie zawsze są sprzyjające pracownikowi. Po przemianie ustrojowej Polski w 1989 r. coraz to wypływają nowe plany związane z emeryturami i rentami. Wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn został zrównamy do 67 bez względu na płeć. Decyzja podniesienia wieku emerytalnego spotkała się z oporem związków zawodowych. Pomimo tego ustawa emerytalna weszła w życie, ale czy wszędzie jest możliwe, aby pracować aż do 67 roku życia? Dziś istnieje zamiar powrotu do 60 roku życia dla kobiet i 65 roku dla mężczyzn, czyli do tego, co obowiązywało jeszcze niedawno. Czy to jest możliwe i jakie koszty pójdą za tą zmianą, zapewne okaże się w niedalekiej przyszłości?

       Duże bezrobocie, wyjazdy młodych wykształconych ludzi za granicę, słabe zarobki, to niektóre minusy dzisiejszej rzeczywistości. „ Umowy śmieciowe „ są dziś popularną formą zatrudnienia, które nie sprzyjają pracownikom zatrudnionych na tej umowie. Dawniej, gdy obowiązywały etaty w przeważającej ilości firm i były opłacalne dla pracowników, obowiązywały płatności za stażowe i inne przywileje finansowe i socjalne. A dziś znikają powoli, lecz skutecznie przywileje pracownicze, do tego maleją zarobki w regionach, gdzie jest duże bezrobocie. Minimalna płaca obowiązująca w kraju, jest daleko za płacami istniejącymi w krajach UE (Zachód). Dlatego miedzy innymi dużą część wykształconych młodych fachowców wyjeżdża na Zachód, tam próbując ułożyć sobie życie. „ Plusem „ jest jak wyjeżdża cała rodzina lub samotni, ale „ minusem „ jest, gdy wyjeżdża któreś z rodziców lub dzieci zostają pod opieką dziadków lub innych krewnych. Wówczas pojęcie rodzina, zmienia swoje znaczenie, rośnie liczba euro sierot. Społeczeństwo starzeje się, przybywa emerytów, a ubywa młodszego pokolenia. Ubywa uczniów w szkołach, które są likwidowane, gdyż względy ekonomiczne zmuszają Samorządy do takich decyzji. A liczba zatrudnienia na „ umowy śmieciowe „ rośnie i obiecanki, iż będą ograniczane lub likwidowane jakoś się nie spełniają.  Słuchając pomysłów polityków różnych opcji, można byłoby spać spokojnie, gdyż przeważnie wszyscy chcą troszczyć się o pracownika, lecz realizacja tego nie idzie w parze z rzeczywistością.

       Pracować każdy może, dopóki daje sobie radę w danej pracy, lecz zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Wrzucanie wszystkich do jednego worka to chyba nie jest trafnym pomysłem dla niektórych stanowisk pracowniczych. Istnieją ścieżki „ szybszego „ przechodzenia na upragnioną emeryturę, ale nie koniecznie z satysfakcją finansową. Czy tak trudno jest wypracować wspólny pomysł, aby było zadowolenie pośród pracowników - przyszłych emerytów? A tak ciągłe są przepychanki i zachwalanie swoich wizji emerytalnych (dot. programów partii politycznych).

07 - 07 - 2015 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...