Szukaj na tym blogu

niedziela, 19 czerwca 2016

Wakacyjny rozkład jazdy pociągów ( Ełk ) - Fakty i Mity


       Od 12 czerwca 2016 r. obowiązuje kolejna zmiana w rocznym rozkładzie jazdy pociągów, która trwać będzie do końca wakacji. Na terenie Ełckiego Węzła Kolejowego rozkład jazdy bez większych zmian, poza kosmetycznymi zmianami dotyczących godzin przyjazdów i odjazdów pociągów. Nie przybyło też więcej przewoźników, PKP IC i Przewozy Regionalne pozostają jedynymi firmami, które obsługują tutejszy ruch pasażerski.

        Stacja Ełk, dawniej prężny ośrodek ruchu pasażerskiego i towarowego w Polsce Północno – Wschodniej, gdzie w nie tak dawnych jeszcze latach, zaczynały się i kończyły relacje pociągów osobowych i pospiesznych. Można było dostać się bezpośrednio do takich miast w Polsce jak: Warszawa, Łódź, Szczecin, Wrocław, Katowice, Racibórz, Zakopane, Kraków, Gdynia, Lublin w komunikacji dalekobieżnej i lokalnej do: Białystok, Olsztyn (trzy linie) Mrągowo, Szczytno, Gołdap, Suwałki, Osowiec. W dzisiejszych relacjach pasażerskich dostępne są połączenia do Szczecina, Wrocławia i Gdyni ( PKP IC TLK) i do Białystok, Olsztyn (dwie linie), (Przewozy Regionalne). Nadal brak jest bezpośredniego połączenia z Warszawą. Istniejące na dzień dzisiejszy propozycje dla podróżnych odbiegają z tym, co już było w ofercie rozkładowej stacji Ełk. Pięknie odnowiony dworzec kolejowy na stacji Ełk Osobowa zaprasza podróżnych swoim powabem, ale uboga oferta i nie zawsze dopasowana pora odjazdów i przyjazdów pociągów do potrzeb mieszkańców i osób przybywających do stolicy Mazur, Ełku jakby oddalała plany podróży pociągiem. Do Olsztyna przez Pisz są jedynie dwa połączenia, jedno wczesnym rankiem (3.37) a drugie (12.07), w perspektywie jest remont linii Ełk – Szczytno(?). Do Olsztyna przez Korsze, istnieją 4 połączenia ( 4.54; 7.15; 12.24; 16.40) a także jedno połączenie do Korsz (19.22)*  obsługiwane przez Przewozy Regionalne w Olsztynie. (w perspektywie elektryfikacja odcinka Ełk – Korsze). Do Białegostoku trzy połączenia (5.40; 14.47; 19.18) obsługiwane przez Przewozy Regionalne w Białymstoku. PKP IC obsługuje połączenia pociągami TLK, do Szczecina (6.59 – codziennie i 23.07 – określone dni kursowania) do Gdyni (14.53) i do Wrocławia (10.38) oraz do Białegostoku (9.28 – sezonowo; 13.31; 17.36; 21.35). (w planach budowa Rail Baltica przez Olecko, Suwałki). Istniejące jeszcze linie kolejowe z Ełku do Czerwonki (Olsztyn) i do Suwałk (Gołdap) przez Olecko w dniu dzisiejszym nie są w kręgu zainteresowania przewoźników kolejowych (zbyt mała szybkość jazdy pociągów i stan infrastruktury). Swego czasu w propozycjach do rozkładu jazdy istniało połączenie Bydgoszcz – Ełk, proponowane przez Arriva RP w okresie letnim, ale znikło z tabeli. W Internecie też można znaleźć propozycje powrotu pociągu relacji Łódź Fabryczna – Ełk (ale chyba w nowym rozkładzie na rok 2017). Tak wygląda na wakacyjny okres propozycja podróży z Ełku. Godziny przyjazdów do stacji Ełk dostępne są na stronach przewoźników i rozkładów jazdy pociągów w Internecie.

      Stacja Ełk, dużego miasta mazurskiego, na dzień dzisiejszy posiada ubogą jak na możliwości tutejszej stacji, ofertę podróżowania pociągiem. Planowane inwestycje i remonty linii kolejowych przebiegających przez Ełk, są długotrwałe i potrzebne jest przyspieszenie wdrażania tych planów. Piękne i naturalne Mazury potrzebują dogodnych szybkich połączeń kolejowych, aby mieszkańcy i turyści mogli podróżować do takich miast jak Ełk, Giżycko, Pisz, Ruciane Nida, Mikołajki, Węgorzewo, Mrągowo czy Olecko, Gołdap i Suwałki. A także, aby nowe lotnisko – Szymany miało też bezpośrednie i szybkie połączenie z tymi miastami. Może też istniejąca jeszcze infrastruktura kolejowa (nieczynna lokomotywownia i tory postojowe) przyciągną przewoźnika, co umożliwi zwiększenie połączeń i zapewni zaplecze techniczne).

19 06 2016

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...