Szukaj na tym blogu

wtorek, 20 grudnia 2016

Nowy rozkład jazdy pociągów 11 12 2016 - Ełk ( Fakty i Mity

Nowy rozkład jazdy na polskich torach, trwa już od 11 grudnia 2016 r. Zmian w rozkładzie w obrębie stacji Ełk jest niewiele, w porównaniu z nieobowiązującym już rozkładem. PKP IC i Przewozy Regionalne nadal są jedynymi przewoźnikami zainteresowanymi dojazdem do stacji Ełk. Pociągi kursują głównie przez Giżycko w kierunku Olsztyna i dalej do Gdyni, Szczecina i Wrocławia, przez Grajewo jedynie do Białegostoku, a przez Pisz tylko dwa kursy do Olsztyna dziennie.
        Oferty przewoźników są praktycznie niezmienne przez parę ostatnich lat, po za kilkoma nowymi połączeniami. Stacja Ełk osobowa, posiadająca trzy perony i 6 krawędzi, posiada dużą dostępność dla pociągów osobowych. Jednak rozkład jest tak ustawiony, że pociągi „ rzadko się spotykają „ – przykład z oferty Przewozy Regionalne: poć R 51804 relacji Ełk – Białystok odjeżdża o godz. 16.20, a poć R 90802 relacji Olsztyn – Ełk przyjeżdża do stacji docelowej o godz.16.38., Zatem brak jest możliwości skomunikowania na stacji Ełk. Pociąg R 90833 relacji Ełk - Korsze odjeżdżający o godz. 19.21 (w piątki kursujący do Olsztyna Gł.) jest bez możliwości skomunikowania z pociągiem R 15807 relacji Białystok – Ełk przyjazd godz. 20.07 ( dotychczas oba pociągi były skomunikowane). Wprawdzie przybyło jedno połączenie PR do i z Białegostoku, teraz są 4, ale nadal jest długa przerwa między odjazdami pociągów regionalnych ( Ełk – Białystok odj. 5.48; 14.17; 16.20; od 02 01 2017 r. dojdzie połączenie o godz.12.06). Nowością jest połączenie Grajewo – Białystok R 10602 odj. 18.42  (od 02 01 2017 r.) a także Białystok – Grajewo R 10605  przyjazd godz. 18.26 (od 02 01 2017 r.) Szlak Ełk – Pisz – Olsztyn bez nowych połączeń z dotychczasowymi dwoma parami pociągów na tym odcinku. Istnienie możliwość, iż po zapowiadanym remoncie odcinka Ełk – Szczytno przybędzie polaczeń, także propozycji innych przewoźników, ale zapewne potrzebna jest odpowiednia liczba mijanek (obecnie jest tylko w Piszu) i odpowiednia szybkość. PKP Inter City uruchamia trzy połączenia do Wrocławia, Szczecina i Gdyni z Białegostoku i w odwrotnym kierunku. Nowością ma być połączenie sezonowe Białystok – Szczecin przez Kołobrzeg oraz również sezonowy pociąg relacji Łódź Kaliska – Giżycko p. Białystok, Ełk. kursujący w sobotę i niedzielę. Jak widać dalej będzie brakować bezpośredniego połączenia z Ełku w kierunku Warszawy przez Białystok i dalej z południem kraju?  
         Ełk jest największą stacją między Olsztynem a Białymstokiem, piękny wyremontowany dworzec kolejowy, opuszczona lokomotywownia i możliwość likwidacji sekcji Przewozów Regionalnych (likwidacja Posterunku Rewizji Technicznej Wagonów osobowych) to wszystko w obliczu wielkiej inwestycji, jaką jest budowa Rail Baltica. Ełk może stać się stacją osobową bez zaplecza technicznego, które i tak jest bardzo ubogie według tego, co było chlubą Ełckiego Węzła jeszcze do niedawna. 
20 12 2016 

źródło Internetowa wyszukiwarka połączeń kolejowych rozkład-pkp.pl

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...