Szukaj na tym blogu

niedziela, 8 października 2017

Plusy i minusy komunikacji miejskiej ( Ełk ) - Fakty i Mity


        Szybkie i wygodne przemieszczanie się z miejsca na miejsce, w dzisiejszym czasie jest jednym z podstawowych osiągnięć obecnej techniki. Duże miasta mają z reguły ustabilizowaną infrastrukturę komunikacji miejskiej lub podmiejskiej. W grę wchodzą szybka kolej, tramwaje lub autobusy komunikacji miejskiej, korporacje taxi, a także i przewoźnicy prywatni. W mniejszych miastach, gdzie ruch jest mniejszy, to i znaczenie komunikacji miejskiej jest nieco mniejsze, a w małych miejscowościach, zwłaszcza oddalonych od głównych szlaków, dojechać jest najtrudniej, zwłaszcza w okresach pozaszkolnych lub w dni wolne od pracy. Sytuacje ratuje z reguły posiadanie własnego samochodu, co dziś widać w szczytach komunikacyjnych na ulicach miast, ale za tym idzie też problem spalin, które zatruwają atmosferę wokół skupisk miejskich.

         W Ełku komunikacja miejska istnieje od lat 70 – tych XX w. a więc już ponad 40 lat. Szybki rozwój miasta za ” złotej dekady ” i uruchomienie linii komunikacji miejskiej było bardzo potrzebne, przybywało nowych połączeń ”czerwoniaków”. Przybywało mieszkańców miasta, powstawały nowe osiedla, zakłady przemysłowe i usługowe zatrudniały dużo pracowników. Także i z okolicznych miejscowości dojeżdżało sporo osób do Ełku do pracy i szkół. Ełcka kolej dowoziła codziennie rzesze ludzi, w godzinach porannych i popołudniowych były dogodne połączenia kolejowe i autobusowe (PKS) Z pod dworca kursowały autobusy komunikacji miejskiej. Jednakże zmiana systemu politycznego i głęboka reforma gospodarcza przyniosły za sobą spadek podróżnych na kolei, co przeobraziło się w zanik połączeń kolejowych, państwowe zakłady upadały jeden po drugim. Z czasem tendencja spadkowa odwróciła się i przybywało miejsc pracy w Ełku, oddano do użytku obwodnicę miasta, przeprowadzono szereg remontów ulic, przybyło też i ścieżek rowerowych. Ostatnio oddano do użytku po generalnych remontach ulice Suwalską i Kolonia, następne inwestycje w planach. A komunikacja miejska jakby zatrzymała się w miejscu. Wprawdzie wprowadza się korekty w rozkładach jazdy, aczkolwiek nie zawsze są one dobre dla poszczególnych linii. Taki przykład, z osiedla Konieczki wprowadzono zmiany dające lepszy dojazd do dworca kolejowego ( linia nr 5, 7. 16 ) , ale nie zawsze są dogodne z kursowaniem pociągów ( inna sprawa, że przewoźnicy kolejowi kilka razy w roku zmieniają rozkłady jazdy ). Zbyt duże przerwy w kursowaniu niektórych linii autobusowych, a zwłaszcza w dni wolne od pracy czy od szkoły. Minusem jest bezpośrednia sprzedaż biletów w autobusie, a zwłaszcza w godzinach szczytu, (w niektórych miastach jest to niemożliwe) a przez to opóźnia się kurs. Może przydałoby się zainwestować w biletomaty lub jakieś rozwiązania ulgowe dla mieszkańców miasta zachęcających do korzystania z komunikacja miejskiej. Też brakuje tablic informacyjnych na głównych przystankach, o częstotliwości kurowania autobusów, w innych miastach jest to dziś normą. Zapewne też przydałaby się większa flota autobusów, tych bardziej nowoczesnych, a także i zróżnicowanych gabarytowo, tam gdzie jest taka potrzeba dać większy, a gdzie indziej mniejszy. Wskazane też byłoby uruchomić więcej nowych linii i przywrócić nr 9, 15 w ulepszonej wersji. Komunikacja miejska jest przyszłością, gdyż wzrastający ruch samochodów osobowych w niedługim czasie może zablokować szybkie przemieszczanie się w granicach miasta, które na dzień dzisiejszy pękają już na szwach. Można też ( problem ekonomiczny) wykorzystać infrastrukturę kolejową, dla budowy szybkiej kolei powiatowej, ale to raczej marzenia bez pokrycia.

          Inspiracją do napisania tego artykułu była przygoda z oczekiwaniem na autobus komunikacji miejskiej, który nie pojawił się o wyznaczonej porze odjazdu, a przez to grono ludzi musiało poradzić sobie w różne sposoby ( pieszo, taksówka lub oczekiwanie na następny kurs – 30 minut). Wprawdzie takie sytuacje są na szczęście rzadkością, lecz gdyby było więcej kursów dostania się w inne miejsce, nie byłoby problemów z oczekiwaniem na autobus komunikacji miejskiej. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...