Szukaj na tym blogu

sobota, 13 stycznia 2018

Ełcka kolej jutro - Fakty i Mity.


    Nowy Rok 2018 już króluje od 13 dni, zima w pełni na Mazurach, ale brakuje jeszcze śniegu, choć mróz jest aktywny od kilku dni. Ferie zimowe też już zaczęły swój bieg, ruszają wyjazdy dzieci i młodzieży. Kolejowi przewoźnicy proponują udogodnienia w dotarciu w górskie rejony Polski, a także i w inne atrakcyjne miejsca zimowego wypoczynku. Mazury jednak nie są zimową atrakcją, gdzie ruszają tłumy spragnionych zimowych krajobrazów, choć stopniowo zmienia się zimowa geografia wypoczynku. Bardzo dobrze funkcjonują tutaj ośrodki narciarskie, a także plusem może być spokój i piękno mazurskich, zimowych widoków. Dojazd na Mazury też zmienia się ( choć powoli ) a zwłaszcza propozycje kolejowych przewoźników ( PKP IC czy Przewozy Regionalne ).
     Aktualny rozkład jazdy stacji Ełk Osobowa jest dosyć jeszcze skromnym, przybyło nowe połączenie TLK Biebrza ze stacją Rzeszów Gł. przez Białystok, Warszawę. Kraków Gł. a latem będzie atrakcyjne połączenie z Ełku na Półwysep Helski. Stacja Ełk jest atrakcyjnym miejscem dla połączeń kolejowych, można zajrzeć do archiwalnych rozkładów jazdy pociągów PKP, gdzie praktycznie kursowały w każdym kierunku Polski. Dzisiejsze propozycje przewoźników mogłyby być bogatsze, ale są ograniczenia w szybkości i przepustowości na czynnych liniach kolejowych. Wprawdzie idą wielkie zmiany w geografii kolejowej Polski Wschodniej, które też zawitają na ziemię ełcką, ale czy zmienią też i lokalną infrastrukturę kolejową. Czy powrócą pociągi osobowe do Gołdapi czy Mikołajek? Cieszy fakt budowy Rail Baltica i wizja drugiego toru na linii Ełk – Białystok, a także perspektywa modernizacji linii do stacji Trakiszki, przez Olecko, Suwałki ( może powrócą pociągi osobowe ), do Szczytna czy elektryfikacja do stacji Korsze ( choć minusem jest brak budowy drugiego toru ). Wszystko to ma swoje terminy i nie szybko to będzie zrealizowane, już w tym roku rusza remont na odcinku Ełk – Pisz, a zatem będzie możliwość szybszej podróży, ale czy za tym pójdzie więcej atrakcyjnych połączeń?
    Czas szybko płynie, zmieniają się decydenci, zmienia się też i potrzeba szybszych i atrakcyjnych połączeń kolejowych. Dzisiejsze spojrzenie na kolej powraca do jej ważności, ale czy po chudych latach na mazurskich torach, przyjdą bogatsze propozycje przewoźników, czy Ełk i Mazury otrzymają dogodne połączenia, aby można było dojechać tutaj szybko i wygodnie, nie tylko latem, a przez cały rok?

dodano 13 01 2018 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...