Szukaj na tym blogu

środa, 28 marca 2018

Czas na jazdę rowerem - Fakty i Mity


     Wiosna, choć jest jeszcze zimno, to czas na rowerową przygodę. Widać już na ulicach i ścieżkach rowerowych, co raz więcej zwolenników jazdy na rowerze. Większy ruch, a zatem powraca jak bumerang, istota bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych, także i innych uczestników ruchu. Przybywa ścieżek rowerowych, co jest bardzo dobrym posunięciem, jednakże nie zawsze są połączone w całość, co zmusza rowerzystów do zjechania na ulicę lub przemykać się po chodnikach dla pieszych.

       Ostatnie doniesienia medialne są nasycone wiadomościami, że w Ełku przybędą w tym roku kolejne odcinki ścieżek rowerowych. Bardzo dobre wiadomości dla rowerzystów i nie tylko. Także pojawiają się śmiałe plany ścieżek rowerowych wychodzących po za granice miasta, do Stradun i do Nowej Wsi Ełckiej. Piękne inicjatywy, warte wyróżnienia, gdyż jazda rowerem dziś po ulicach miasta, gdzie ruch samochodowy wzrasta bezustannie, jest uciążliwy i dla rowerzystów i kierowców, a jazda po chodnikach rowerem (o ile jest dopuszczalna) nie należy do bezpiecznych dla pieszych. Oczywiście tworzenie ścieżek rowerowych jest dziś koniecznością, zwłaszcza, gdy buduje się nowe ulice (remonty), gdzie można uwzględnić ścieżkę. Jednak ze względów na ciasne zabudowy, zwłaszcza w starszej części miasta plan tworzenia ścieżek może być niemożliwy. Plany remontu ulicy Wojska Polskiego przewidywały ścieżkę rowerową od ulicy T. Kościuszki w stronę A. Krajowej, ale ostatnio nastąpiła (wg, doniesień medialnych) zmiana i ścieżki nie będzie, a chodzi o wycinkę drzew. Zapewne dobry ruch w stronę Natury, zielonych terenów nigdy nie jest za dużo. Jednak w momencie szczytu na głównej ulicy miasta jazda samochodem jest uciążliwa, a rowerem to już wręcz masakra. Dobrym ruchem byłoby zwiększenie znaczenia komunikacji miejskiej, aby choć trochę odciążyć ruch na ulicach i zachęcić kierowców samochodów osobowych do jazdy autobusami. Minusem jest brak pomysłów na budowę ścieżek z osiedla Konieczki w kierunku Centrum Miasta, a zarazem połączenia z promenadą na ulicy W. Sikorskiego oraz brak ścieżek do ulicy Suwalskiej. Wprawdzie w tym roku jest planowany remont ulicy T. Bora Komorowskiego i jest przewidziana ścieżka, lecz na dzień dzisiejszy tylko do skrzyżowania z ulicą mjr J. Piwnika Ponurego, być może są zamysły, aby poprowadzić dalej ścieżkę w kierunku oś. Zatorze. Dobrze byłoby, aby była możliwość objechać wokół osiedle Konieczki, ale to chyba odległa perspektywa?   

       Ścieżki rowerowe to poważny temat, bardzo dobrze, że dziś jest widziany, co raz szerzej przy planowaniu remontów czy budowy nowych ulic naszego miasta. Dobrym pomysłem są miejsca, gdzie można naprawić drobną usterkę przy rowerze i odpocząć, ciesząc oczy pięknym widokiem naszego miasta. Można też pomyśleć o stacjach rowerowych (funkcjonujących w innych miastach), gdzie za drobną opłatą można wypożyczyć rower i szybko (bezpiecznie) dotrzeć do jakiegoś celu w Ełku. Może któryś z kandydatów na radnych do Rady Miasta czy Powiatu zamieści w swoim programie ten temat, ścieżki rowerowe, może to być ciekawe…


dodano 28 03 2018Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...