Szukaj na tym blogu

środa, 6 czerwca 2018

Powiązać ścieżki rowerowe - Fakty i Mity

      Ścieżki rowerowe, to jeden z tematów, które płyną jak jedna z najdłuższych rzek świata. Przyjemność jazdy rowerowej, to przed wszystkim, bezpieczeństwo i spokój. Piękne okolice Ełku, zapraszają swoimi urokami, do wycieczek rowerowych, zwłaszcza w porze wakacyjnej, kiedy to jest możliwość wyjazdów rodzinnych, kolonijnych czy też rajdów rowerowych. O ile trasy lokalne przyciągają uczestników jazdy rowerem, to już w samym mieście, nie zawsze można skorzystać z ciągłości jazdy ścieżką rowerową.

      Widoczne są efekty budowy ścieżek na terenie miasta, zwłaszcza promenada nad jeziorem Ełckim, przyciąga rowerzystów podczas wolnych dni oraz wakacji. Planowane są dalsze odcinki ścieżek, przy okazji remontów ulic, i bardzo dobrze. Zaczynając jazdę rowerem ścieżką od ulicy Kolonia, gdzie warunki jazdy rowerem od ubiegłego roku zmieniły się totalnie na pięć z plusem. Jednak jak dojedzie się do ulicy W. Sikorskiego, dalej trzeba albo kontynuować jazdę po ruchliwej ulicy, lub ryzykować jazdę chodnikiem, co może skomplikować podróż, gdyż miejscami jest po prostu ciasno. Jeśli cel podróży prowadzi w kierunku dworca kolejowego, to można próbować jechać ulicą Słoneczną, ale leżące tam płyty drogowe, nie sprzyjają dla rowerzysty. Można też jechać ulicą I. Łukaszewicza, są też dwie możliwości – jazda jezdnią lub chodnikiem, gdzie na wysokości Zespołu Szkół Sportowych zaczyna się odcinek ścieżki rowerowej przy ulicy Suwalskiej. Skręcając w prawo, ścieżka prowadzi do wiaduktu kolejowego, gdzie na dzień dzisiejszy kończy swój bieg. ( Krąży pomysł przebicia się pod wiaduktem, aby przeprowadzić dalszy ciąg rowerowo – pieszy). Po przejechaniu odcinka ulicy J. Dąbrowskiego, na przystanku MZK na wysokości dawnej stołówki kolejowej, zaczyna się kolejny odcinek ścieżki rowerowej, którą można dotrzeć do rzeki Ełk, a dalej w kierunku - plaży miejskiej przy ulicy Parkowej, gdzie też przebiega promenada. (Obecnie, trwa remont ścieżki i deptaka od mostu obok wiaduktu kolejowego na rzece Ełk aż do mostu przy ulicy Wojska Polskiego). Można ominąć teren remontowanej ścieżki, jadąc wzdłuż ogrodzenia terenu Targowiska Miejskiego w kierunku Cmentarza Komunalnego nr 1. Znajdują się tam wydeptane dróżki, które też można zamienić na ciąg rowerowo – pieszy, co ułatwiłoby dotarcie do pobliskiego cmentarza czy też do dużego marketu. Kierując się ulicą Targową, dalej ul. Cmentarną w kierunku przejazdu kolejowego, zaczyna się ulica Towarowa, dalej w kierunku ulicy Krzemowej, aż do ul. Przemysłowej, cały czas jazda po asfalcie, gdzie ruch samochodowy jest zależny od dnia tygodnia czy też danej godziny dnia. Ulicą Przemysłową można kontynuować jazdę chodnikiem, gdzie ruch pieszych jest sporadycznym, a szybkość jadących samochodów odstrasza jazdę rowerem po tej ulicy. Po dotarciu do ronda przy ulicy Suwalskiej można skręcić w kierunku mostu na rzece Ełk, jadąc ulicą lub ryzykując jazdę chodnikiem. Za mostem w kierunku centrum, zaczyna się prawdziwe eldorado dla rowerzystów, gdzie po dwóch stronach jezdni biegną ścieżki rowerowe, z wielkim plusem, że nie z płytek betonowych, ale z twardej masy. I znowu ścieżka kończy się na wysokości Zespołu Szkół Sportowych w kierunku os. Konieczki.

        Opis przejażdżki rowerowej, z pozytywnymi i ujemnymi uwagami. Ciągle zwiększający się ruch samochodów, gdzie przejechać przez centrum miasta, w godzinach szczytu jest coraz bardziej uciążliwa, jazda rowerem jest jedną z alternatyw (także i komunikacja miejska, ale to oddzielny temat) dla poruszania się po mieście, a także i dla zdrowotności, lecz potrzebne są pomysły powiązania istniejących już odcinków ścieżek rowerowych, tam gdzie jest możliwość. Może kandydaci na radnych miejskich czy powiatowych, poszukają pomysłów na powiązanie tego tematu.

dodano 06 06 2018


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...